“Azok az emberek, akik beszélnek az öngyilkosságról, sohasem teszik meg.” – Nem igaz, mert tíz emberből, akik öngyilkosságot követnek el, nyolc beszél a szándékáról.
“Akik igazán meg akarják ölni magukat, nem beszélnek róla, hanem megteszik.” –Nem igaz, mert a legtöbb öngyilkos valamilyen módon jelzi a szándékát a környezete felé.
“Ha valaki eldöntötte, hogy öngyilkos akar lenni, az úgyis megteszi, ez ellen semmit sem lehet tenni.” – Nem igaz, mert a legtöbb öngyilkos tele van ellentmondásos érzésekkel, ingadozik a két irány között: élni vagy meghalni, ami gyakran abban nyilvánul meg, hogy valamilyen módon – akár rejtetten – segítséget kér a környezetétől.
“Aki öngyilkos akar lenni, az mindenképpen meg is akar halni.” – Nem igaz, mert az öngyilkosok nem meghalni akarnak, hanem másként élni.
“Az öngyilkosság hirtelen, váratlanul történik, nincsenek előjelei.” –Nem igaz, mert az öngyilkosság egy folyamat eredménye, mely során számos jelzést adnak a halálra készülők.
“Az öngyilkossági kísérlet egy gesztus, a kísérletező csak mások figyelmét és szimpátiáját akarja felkelteni.” – Nem igaz, mert az öngyilkossági kísérletnek lehetnek kommunikatív szempontjai, a lényege az, hogy egy folyamat eredménye és jelzés a környezet felé arról, hogy az egyénnek valamilyen problémája van és segítségre van szüksége.
“Akik öngyilkosok lesznek, nem akarják, hogy megmentsék őket.” – Nem igaz, mert az öngyilkosság, mint cselekedet önmaga is segítségkérés.
“Ha beszélünk az öngyilkosságról, vagy rákérdezünk arra, ötletet adhatunk valakinek, hogy megtegye.” – Nem igaz, mert krízisben, válságban lévő embereknél mindig rá kell kérdeznünk az esetleges öngyilkossági gondolatokra, ez enyhíti a lélektani fájdalmat, feszültséget és csökkenti az öngyilkosság rizikóját.
“Mindenki, aki öngyilkosságot követett el, az elmebeteg.” – Nem igaz, mert az öngyilkosok gyakran reményvesztett emberek, és nem elmebetegek.
“Gyógyíthatatlan betegségben szenvedők nem követnek el öngyilkosságot.” – Nem igaz, mert a gyógyíthatatlan betegségekben a szenvedés és fájdalom enyhítése, “megváltás” céljából előfordulhat öngyilkosság.
“Ha egy krízishelyzetben javulás következik be, akkor öngyilkossági rizikóval már nem kell számolnunk.” – Nem igaz, mert a “vihar előtti csend” jelezheti az élet-halál kettősség kérdésének végső eldöntését, mely átmeneti megnyugvásnak tűnhet az öngyilkosság előtt.
“Aki túlélte az öngyilkossági kísérletet, az nincs veszélyben és kicsi az esélye, hogy újra megpróbálja.” – Nem igaz, mert az öngyilkossági kísérletet elkövetők között nagyobb gyakorisággal szerepel az újabb öngyilkossági kísérlet, illetve a befejezett öngyilkosság, ha nem kapnak megfelelő segítséget.
“Az öngyilkosság végigkíséri az egész életet és az egyén soha nem tud ettől a gondolattól szabadulni.” – Nem igaz, mert a hatékony beavatkozás csökkenti az öngyilkossági rizikót.